نماد سایت شتاب دهنده اکتا

نقش شبکه سازی در موفقیت استارتاپ

نقش شبکه سازی در موفقیت استارتاپ

بیشتر کسب‌وکارهای فناورانه و نوظهور نخستین موفقیت خود را در حوزه ارتباطات شبکه‌ای و مراجعات متعدد متصور می‌شوند؛ به همین دلیل یکی از مؤلفه‌های اساسی موفقیت یک کسب‌وکار استارتاپی داشتن شبکه‌ای قدرتمند از افراد با انگیزه، شرکت‌ها و سایر بازیگرانی است که به نوعی در موفقیت استارتاپ نقش دارند. ما در این مقاله به نقش شبکه سازی در موفقیت استارتاپ خواهیم پرداخت. پس در ادامه مطلب با استارتاپ استودیو اکتا همراه باشید.

شبکه سازی چیست؟

شبکه سازی در واقع برقراری ارتباط مفید و مؤثر با افراد متخصص و کاربلد برای همکاری در استارتاپ است.

از مزایای شبکه سازی در استارتاپ چند مورد را نام ببرید؟

شبکه سازی باعث کاهش هزینه‌های بازاریابی، معرفی برند، افزایش مهارت استارتاپی، افزایش اعتماد، جذب سرمایه‌گذار و … می‌شود.

نقش شبکه سازی در موفقیت استارتاپ را بیان کنید؟

شبکه سازی نقش مهم و حیاتی در بقاء و دوام شرکت‌ها استارتاپی ایفا می‌کند. چراکه شما با شبکه سازی به صورت چهره به چهره می‌توانید با سرمایه‌گذاران، عمده‌فروشان و … دیدار و گفتگو کنید و موفقیت را برای کسب‌وکار خود به ارمغان بیاورید.

منظور از شبکه سازی چیست؟

شبکه سازی از جمله واژه‌های پر کاربرد کسب‌وکارهای نوپا و بیزنسی به خصوص استارتاپ استودیو اکتا به شمار می‌رود. شبکه سازی در واقع شبکه‌ای از افراد مختلف را شامل می‌شود که به صورت افقی یا عمودی به یکدیگر متصل و برای رسیدن به موفقیت با یکدیگر تعامل برقرار می‌کنند. فعالیت شبکه سازی بی‌شباهت به شرکتهای هرمی نیست که متأسفانه همین عامل بار منفی برای شبکه سازی ایجاد نموده است، طوریکه بار مثبت و سازنده آن توسط شرکت‌ها و استارتاپ ها نادیده گرفته می‌شود و این درحالی است که کسب‌وکارهای نوپا با استفاده از زنجیره شبکه سازی و ارتباطات گسترده حاصل از آن به راحتی می‌توانند به موفقیت دست پیدا کنند.

نکته مهم در چگونه استارتاپ خود را بسازیم این است که شبکه سازی در اصل به معنای روابط با مجموعه‌ای از افراد و یا کسب‌وکارهای مرتبط است. به عبارت دیگر شبکه سازی برقراری ارتباط مفید و مؤثر با افراد متخصص و کاربلد برای همکاری در استارتاپ است. شما می‌توانید در هر کسب‌وکاری از شبکه سازی استفاده کنید. مهمترین هدف شبکه سازی این است که افراد یا شرکتهای مختلف در همایش‌ها، رویدادها و … به دنبال دریافت فرصت‌های شغلی مناسبی برای تعامل و به دست آوردن پروژه‌های خرد و کلان و همچنین جذب سرمایه‌گذار هستند.

اهمیت شبکه سازی در استارتاپ

استفاده از شبکه سازی در استارتاپ استودیو چیست به شما امتیاز استفاده از تکنیک فیس تو فیس(چهره به چهره) را می‌دهد که با استفاده از آن می‌توانید افراد مهم و با نفوذ، خریداران صنعتی، عمده‌فروشان و … را به شبکه استارتاپی خود در چگونه استارتاپ خود را بسازیم جذب کنید. شبکه سازی حکم آسانسور و پله‌برقی را برای کسب‌وکار شما ایفا می‌کند که با استفاده از آن می‌توانید در سریعترین زمان پله‌های ترقی را طی کنید. با توجه به اینکه در روش سنتی برقراری ارتباط با مشتری نهایی بسیار پرهزینه است با استفاده از شبکه سازی و ارتباط با عمده‌فروشان می‌توانید خود را از جلب نظر مشتری نهایی خلاص کنید و به طور مستقیم با عمده فروش ارتباط و تعامل برقرار کنید و راه صدساله یک‌ساله طی کنید.

توجه داشته باشید که این روش تضمینی برای موفقیت کسب‌وکار استارتاپی شما به شمار نمی‌رود؛ ولی اگر چنانچه افراد را به گونه‌ای درست انتخاب کنید به نتیجه خوبی دست پیدا خواهید نمود. هنگامیکه شما به طور مستقیم محصول یا خدمت برند خود را به فردی معرفی می‌کنید احتمال تأثیرپذیری آن به مراتب بیشتر است به ویژه اگر شما توانایی در گفتمان و انتخاب کلمات و جمله‌بندی درست را داشته باشید.

نقش شبکه سازی در موفقیت استارتاپ

شبکه سازی امری بسیار مهم و حیاتی برای بقاء و دوام شرکت‌ها در استارتاپ استودیو چیست محسوب می‌شود. چراکه شرکتهای ایجاد شده در استارتاپ استودیو اکتا نوپا و نوظهور هستند. به همین دلیل می‌بایست در کمترین زمان فعالیت خود را شروع و آن را به سرانجام برسانند که لازمه اینکار داشتن تیم قوی و شبکه سازی در زمینه‌های مختلف است. بهترین زمان و مکان برای شبکه سازی استفاده از ظرفیت همایش‌ها و رویدادهای استارتاپی است. چراکه در همایش‌ها معمولاً افراد متخصص ولی بیکار شرکت می‌کنند تا از این طریق بتوانند برای خود کاری پیدا کنند و یا از طریق عضویت در استارتاپ ها آینده کاری خود را تضمین کنند. حضور در این همایش‌ها این فرصت را به شما می‌دهد تا بتوانید تیم استارتاپی خود را به شکل قوی تکمیل کنید.

نقش شبکه سازی در بهبود کسب‌وکار استارتاپی

در هر کسب‌وکاری به خصوص چگونه استارتاپ خود را بسازیم هدف شبکه سازی طی مسیر موفقیت است. نقش شبکه سازی در بهبود کسب‌وکارهای استارتاپی عبارت‌اند از:

مزایای شبکه سازی در استارتاپ

از مزایای شبکه سازی در استارتاپ استودیو اکتا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

اشتباهات رایج در شبکه سازی

اشتباهات رایج شبکه سازی عبارت‌اند از:

پرهیز از زیاده‌گویی

از نکات مهم شبکه سازی پرهیز از زیاده‌گویی است که می‌بایست به هنگام شکل‌گیری نخستین صحبت از آن پرهیز نمود. چراکه مخاطب وقت زیادی ندارد و از سوی دیگر زیاده‌گویی سبب می‌شود تا حوصله طرف مقابل سر برود. فرض کنید شخصی به هنگام صحبت با شما بیاید از خودش تعریف و تمجید کند واکنش شما به صحبت‌های طرف مقابل چیست؟

پرهیز از تملق و چاپلوسی

برای برقراری ارتباط و باز کردن سر صحبت از تملق و چاپلوسی پرهیز کنید. چراکه رایج‌ترین اشتباه در شبکه سازی به شمار می‌رود. توجه داشته باشید تعریف از طرف مقابل هیچ اشکالی ندارد به شرطی که تعریف و تمجید براساس  اصول و قاعده باشد.

دوری از خط قرمزها

به هنگام صحبت کردن در صورت امکان از صحبت‌های قومیتی، سیاسی و عقیدتی پرهیز کنید. چراکه در بیشتر مواقع چنین صحبت‌هایی حساسیت‌برانگیز است و اگر احیاناً طرف مقابلتان بحث را به این حوزه‌ها برد با هوشمندی خود از آن بخش رد شوید.

سخن پایانی

نقش شبکه سازی در توسعه استارتاپ بسیار مهم و حیاتی است. چراکه همانطور که اشاره کردیم شبکه سازی برای کسب‌وکارهای نوپا کلید واژه موفقیت بدون واسطه به شمار می‌رود. استفاده از ظرفیت شبکه سازی نسبت به سایر روش‌ها مقرون به صرفه است که در عین سادگی دارای پیچیدگی‌های خاصی نیز است که برای مشاوره در این زمینه و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما در استارتاپ استودیو اکتا تماس بگیرید.

4.7/5 - (4 امتیاز)
خروج از نسخه موبایل