استارتاپ سازی, شتاب دهنده, شتاب دهنده چیست؟

استارتاپ و شرکت شتاب دهنده چیست؟

استارتاپ و شتاب دهنده از کلمات پرتکراری به شمار می روند که بارها طی سالهای اخیر نام آن را شنیده اید، شتاب دهنده همانطور که از نامش پیداست به ایده و طرح خلاقانه شما شتاب و سرعت لازم را از طریق حمایت های مادی و معنوی می دهد تا شما بتوانید ایده و طرح خود را اجرا کنید، به عبارت دیگر از شروع ایده آن را تحت حمایت خود قرار می دهد که ما در این مقاله به اینکه استارتاپ و شرکت شتاب دهنده چیست؟ خواهیم پرداخت و به سؤالات شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد پس در ادامه مطلب در شرکت شتاب دهنده اکتا همراه ما باشید.

شرکت شتاب دهنده چیست؟

شرکت شتاب دهنده چیست؟دنیای امروز از استارتاپ هایی پر شده است که از یک ایده و شرکت کوچک به شرکتی غول پیکر تبدیل شده اند و یا از همان ابتدا در نطفه از بین رفته اند؛ شتاب دهنده با نام علمی accelerator در واقع شرکتی هایی مبتنی بر رشد را شامل می شود که از استارتاپ ها از همان ابتدا شروع فعالیت از طریق آموزش، تأمین سرمایه برای شروع کار و محلی برای انجام فعالیت و … حمایت و پشتیبانی می کند، به عبارت دیگر می توان گفت که در اصل شتاب دهنده ها شرکتهایی با حوزه تخصصی و تجربه کاری بالا را شامل می شوند که همچون کاتالیزور عمل و برای مدت زمان معین به صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت وارد فعالیت یک یا چندین استارتاپ به صورت موازی می شوند و از طریق آموزش های لازم و ضروری در کنار حمایت های همه جانبه مادی و معنوی استارتاپ ها را تا رسیدن به هدف مطلوب حمایت و از آن پشتیبانی می کنند که حوزه کاری گسترده ای دارد.

در ایالات متحده آمریکا شتاب دهنده ها نقش پر رنگی در پیشرفت استارتاپ ها از طرح تا اجرا ایفا می کنند، در کشور ما نیز هم اکنون شتاب دهنده اکتا به عنوان یک بازوی قدرتمند از طرح و ایده خلاقانه شما از طریق آموزش، تأمین سرمایه، مکان مناسب برای دفتر کار و در اختیار دادن ابزار و امکانات حمایت می کند تا شما بدون دغدغه و با در دست داشتن امکانات بدون محدودیت بتوانید ایده خود را سرپا و پس از مدتی کسب و کار خود را از آب و گل در آورده و چرخه زندگی خود را بگذرانید. شتاب دهنده به عنوان مرکزی برای رشد سریع استارتاپ ها به شمار می رود.

حمایت از ایده استارتاپی چه سودی برای شرکت شتاب دهنده دارد؟

شاید از خودتان بپرسیدکه حمایت از ایده استارتاپی چه نفع و سودی برای شتاب دهنده ها دارد در این زمینه باید خدمت شما عرض کنم که شما می بایست در ازای حمایت و تأمین مالی و در اختیار دادن فضا  برای کسب و کار خود میزان مشخصی از سهام ایده خود را در اختیار شرکت شتاب دهنده قرار دهید به عبارت دیگر شتاب دهنده ها با انجام سرمایه گذاری اولیه بر روی ایده و طرح نوپا شما درصدی از مالکیت آن را در اختیار می گیرند و در قبال آن آموزش های لازم را برای کسب موفقیت در کنار حمایت های مالی و معنوی می دهند، به این نکته توجه داشته باشید که این میزان سهام در برابر حمایت های مادی و معنوی بسیار ناچیز است.

وظایف شتاب دهنده ها

وظایف شتاب دهنده ها

شتاب دهنده ها وظایف گسترده ای در قبال کسب و کارها و حمایت از ایده های استارتاپی دارند که سه نمونه از مهمترین وظایف آنها عبارت اند از:

 1. توجه داشته باشید که شتاب دهنده ها در اصل همان مراکز رشد یا انکوباکترها هستند که وظیفه آنها در وهله نخست کاهش زمان برای طرح یا ایده شروع کسب و کار است، این شرکتها در کنار کاهش زمان و سرعت بخشیدن به ایده باید بدانند کجا وارد و چه اقداماتی را برای رشد استارتاپ انجام دهند. نکته مهم این است که مجموع حمایت های مدیریتی، حقوقی، مادی و معنوی شرکتهای شتاب دهنده باید به گونه ای باشد که فرآیند شروع ایده توسط تیم استارتاپ تا رسیدن به نتیجه مطلوب رها نشود چرا که استارتاپ های زیادی هستند که در میان راه خسته و فعالیت خود را به دلایل گوناگون رها می کنند.
 2. موضوع بعدی مهم استفاده از مربیان مجرب و کارآزموده یا منتورهاست که در گذشته نه چندان دور این کار را شروع و آن را به اتمام رسانده و یا آن را انجام داده اند که به عنوان بلد راه می توانند تجربیات خود را به کارفرمایان و طراحان ایده جوان آموزش و آنها را مهیا برای ورود به بازار کار کنند، در این زمینه شرکت شتاب دهنده اکتا این امکان را برای کارفرمایان فراهم می کند تا بتوانند از افراد مجرب برای آموزش و پیاده سازی طرح خود استفاده می کند.
 3. شرکت شتاب دهنده باید تا تجاری سازی کامل در کنار تیم استارتاپ باشد و از آنها حمایت کند.

مزایای شتاب دهنده اکتا برای استارتاپ ها

مزایای شتاب دهنده اکتا برای استارتاپ ها

از مزایای شتاب دهنده های بلاکچین برای استارتاپ ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • به فرآیند شروع کار از طرح ایده تا سرپا شدن سرعت می بخشد که همین امر سبب می شود تا کارافرینان به سرعت بتوانند چرخه زندگی استارتاپ را به یک کسب و کار موفق تبدیل کنند و از عواید آن بهره ببرند.
 • آموزش های لازم و ضروری را برای شما توسط مربیان مجرب و متخصص مهیا می کند.
 • سرمایه مورد نیاز شما را تأمین می کند.
 • محلی را برای شروع فعالیت ایده تان در اختیار شما قرار می دهد.
 • از صفر تا صد طراحی ایده تا اجرا از شما حمایت و پشتیبانی می کند.

خدمات شرکت های شتاب دهنده

شرکت های شتاب دهنده خدمات گسترده ای را در اختیار کارفرمایان قرار می دهند که مهمترین آنها عبارت اند از:

 1. تیم سازی و تامین نیروی انسانی
 2. تامین سرمایه های مادی
 3. خرید و همچنین ادغام شرکتها با ایده های مشترک
 4. ارائه خدماتی از قبیل دفتر کار، تجهیزات و سایر امکانات
 5. ایجاد زیر ساختهای لازم برای پیشرفت شرکت.
 6. توسعه منطقه ای و بین المللی
 7. و …

سخن پایانی

شرکتهای شتاب دهنده بسته به رسالت خود از طرح و ایده های نوپایی که سرمایه کافی برای راه اندازی کسب و کار خود ندارند به صورت مالی و معنوی همچون تهیه سرمایه، آموزش، دفتر کار و … حمایت و تا رسیدن به نتیجه مطلوب در کنار استارتاپ ها می مانند تا هر چه سریعتر بتوانند از ایده خام به چرخه کسب و کار موفق تبدیل شوند، شرکت شتاب دهنده اکتا به کارافرینان و طراحان ایده کمک می کند تا بتوانند به هدف و آرزو خود دست پیدا کنند.

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *