استارتاپ سازی, چگونه استارتاپ خود را بسازیم, شتاب دهنده

راز ایجاد حداکثر بهره وری در تیم

راز ایجاد حداکثر بهره وری در تیم

در حال حاضر به علت وجود ناپایداری در بازار در کنار وجود رقبای جدید قدرتمند و تغییر نیازهای مشتریان بروز نوآوری و خلاقیت در محصولات افزایش چشمگیری یافته است، به همین دلیل در یک شرکت استارتاپی افزایش نوآوری، خلاقیت و اثر بخشی اعضای تیم به یکی از دغدغه‌های مهم کارفرمایان و کارآفرینان تبدیل شده است که ما در این مقاله به راز ایجاد حداکثر بهره وری در تیم استارتاپی خواهیم پرداخت. پس در ادامه مطلب با استارتاپ استودیو اکتا همراه باشید.

چگونه میزان بهره وری اعضای تیم را افزایش دهیم؟

با استفاده از روش‌های مختلفی همچون ایجاد همدلی، اهداف مشترک، مشخص نمودن مسئولیت هر یک از اعضای تیم، مشارکت و توسعه اعضای تیم به همراه آموزش می‌توانید میزان بهره وری تیمی خود را تا حدودی زیادی افزایش دهید.

آیا افزایش بهره وری اعضای تیم باعث موفقیت استارتاپ می‌شود؟

بله، افزایش بهره وری با استفاده از ترفندهای مختلف انگیزه افراد را بالا می‌برد و به موفقیت استارتاپ کمک شایانی می‌کند.

مدیریت چه نقشی در افزایش بهره وری اعضای تیم دارد؟

مدیریت نقش اصلی و اولیه را در افزایش بهره وری اعضای تیم با تصمیمات و رفتار خود  ایفا می‌کند.

راز ایجاد حداکثر بهره وری در تیم

یکی از عوامل موفقیت استارتاپ ها در شتاب دهنده این است که اقدام به تیم سازی از افراد متخصص، باتجربه و با استعداد می‌کنند ولی نکته نگران کننده این است که این افراد پس از مدتی کار کردن خسته می‌شوند و انگیزه خود را برای کار کردن از دست می‌دهند که همین عامل باعث کاهش میزان بهره وری اعضای تیم و در نتیجه شکست پروژه استارتاپی می‌شود، بنابراین یک مدیر موفق باید در طی زمان به طور مکرر میزان بهره وری اعضای تیم خود را به طرق مختلف با استفاده از روش‌هایی به قرار زیر افزایش دهد:

مطمئن شوید همه اعضای تیم همدل هستند

مطمئن شوید همه اعضای تیم همدل هستند

بدون روحیه همدلی و هماهنگی و مشارکت اعضای تیم موفقیت هیچ تیمی در رقابت با سایر تیم ها حاصل نمی‌شود. یک مدیر موفق باید از همان ابتدا همدلی میان اعضا را با ترفندهای مختلف افزایش دهد به گونه‌ای که همه برای رسیدن به یک هدف هم قسم شوند، چراکه در این صورت است که تیم آماده بردن می‌شود؛ در چگونه استارتاپ خود را بسازیم توجه داشته باشید که بدون همدل شدن اعضا راه‌اندازی استارتاپ میسر نمی‌شود.

مطمئن شوید همه اعضای دارای هدف مشترکی هستند

شما به عنوان کارفرما برای افزایش بهره وری اعضای تیمتان باید با مشارکت دادن آنها در برنامه‌ریزی‌های سازمانی و شنیدن نظر‌گاهات اعضا در جهت رسیدن به هدف خاص تلاش و اعضا را برای رسیدن به آن هدف متقاعد کنید تا همه در جهت درست برای چشم‌انداز استارتاپ در شتاب دهنده حرکت کنند. فرض کنید در یک جمع 10 نفره اگر هر کسی ساز خودش را بزند به نظر شما آیا استارتاپ می‌تواند در جهت درست برای رسیدن به مقاصد از پیش تعیین‌شده خود گام بردارد؟

مشخص نمودن مسئولیت و نقش هر یک از اعضای تیم

پس از استخدام اعضای تیم در استارتاپ استودیو اکتا بدون تعارف نقش و مسئولیت هر یک از اعضای تیم را تشریح و به این اطمینان دست پیدا کنید که برای یکایک اعضای تیم مسئولیتشان مشخص‌شده و همه اعضا می‌دانند هدف و مسئولیت آنها در تیم چیست و قرار است چه کاری انجام دهند؟ شما به عنوان مدیر استارتاپ باید نقش‌ها و مسئولیت‌ها را بین اعضا بسته به تخصص و مهارت برای افزایش بهره وری تقسیم کنید. شفافیت نقش فردی و پاسخگو بودن این توانایی را در اعضای تیم تقویت می‌کند که وظایف خود را بهترین نحوه انجام دهند.

توسعه اعضای تیم

یک شرکت استارتاپی مدام در حال تغییر و تحول است که رقبای جدی برای آن وجود دارد، بنابراین اگر تیم استارتاپی خود را در چگونه استارتاپ خود را بسازیم توسعه ندهید توسط رقبا کنار زده می‌شوید، برای این منظور کافی است آموزش و توسعه اعضای تیم و همچنین کارمندان خود را در دستور کار خود قرار بدهید و با تخصیص بودجه برای این منظور میزان رضایتمندی اعضای تیم را افزایش و در نتیجه کیفیت محصولات و خدمات خود را با آموزش و موارد دیگر افزایش دهید و از این طریق رضایت مشتریان خود را به دست بیاورید و به سود سرشاری دست پیدا کنید.

مشارکت اعضای تیم در فعالیت‌ها

برای افزایش بهره وری و راندمان کاری بهتر است در جلسات و برنامه‌ریزی‌هایی که برای موفقیت سازمان برگزار می‌کنید از اعضای برای شرکت در جلسات دعوت به عمل بیاورید و از نظر‌گاهات آنها در چگونه استارتاپ خود را بسازیم استفاده و به نظر‌گاه مشترک دست پیدا کنید. حس مشارکت اعضا باعث می‌شود تا فرد خود را عضو موثری از تیم بداند و برای موفقیت آن تلاش کند.

زمان و برنامه‌ریزی درست

زمان و برنامه‌ریزی درست

داشتن زمان و برنامه‌ریزی دو عنصری است که باید به آن توجه نمود، ما در شتاب دهنده چیزی به نام برنامه‌ریزی از پیش تعیین‌شده قطعی و صد در صدی نداریم به همین دلیل لازم است چشم‌انداز کسب‌وکار استارتاپی خود را برای پایه اطلاعات کنونی و همچنین نیروهایی که استخدام کرده‌اید برنامه‌ریزی کنید و بدون اتلاف وقت و هزینه برای رسیدن به موفقیت تلاش کنید.

یادگیری، پاسخگویی و احترام

یکی از مؤلفه های اساسی برای افزایش بهره وری تیم این است که اعضای تیم به یکدیگر برای رسیدن به موفقیت کمک کنند، چراکه در کار تیمی ضعف یکی از اعضا به شکست کامل تیم می‌انجامد، شما باید با استفاده از روش‌های مختلفی این حس را در میان اعضای خود تقویت کنید که در کار گروهی من و تو وجود ندارد و همه برای یک هدف تلاش می‌کنیم، پس اگر فردی اطلاعات ناقصی دارد اعضای تیم باید با و پاسخگویی به شبهات در صدد رفع آن باشند. اعضای تیم با ایجاد حلقه‌های فکری باید روند پیشرفت یا پسرفت را بررسی و درباره آن با یکدیگر صحبت و احترام هم را نگه‌دارند.

کنار گذاشتن بروکراسی‌های اداری دست و پا گیر

در شتاب دهنده مدیریت سلسله مراتبی یا به عبارت دیگر نگاه از بالا به پایین دیگر جایگاهی ندارد به همین دلیل بیشتر شرکت‌های شتاب دهنده بروکراسی‌های اداری دست و پا گیر را کنار گذاشته‌اند که در این میان شرکت‌های استارتاپی نیز برای افزایش بهره وری و راندمان کاری اقدام به حذف بروکراسی‌های اداری دست و پا گیر نموده اند؛ شرکت‌های استارتاپی می توانند با حذف بروکراسی‌های اداری و صرفاً با ایجاد تیم های تلفیقی و تیم های متخصص باعث افزایش خلاقیت و بهره وری اعضای تیم شوند و از این طریق به مسئولیت‌پذیری تیم ها کمک شایانی کنند.

برگزاری جلسات موثر

متأسفانه بیشتر استارتاپ ها اصرار بر برگزاری جلسات و سمینارهای بی‌حاصل دارند، به جای برگزاری ده‌ها جلسه یا سیمینار بهتر است یک جلسه موثر برگزار و هدف جلسات خود را واضح بیان و از افراد مناسب برای شرکت در جلسات و همایش‌ها دعوت به عمل بیاورید تا به خروجی مد نظر دست پیدا کنید. برگزاری جلسات پی در پی که خروجی ندارد صرفاً باعث اتلاف وقت و هزینه می‌شود.

مدیریت کنید ولی سر راهشان نباشید

هر تیمی نیاز به مدیر و رهبر دارد شما نیز به عنوان مدیر و کارفرما باید تیم را در جهت درست رهبری کنید، البته باید به گونه‌ای این کار را انجام دهید که اعضای تیم شما را سدی در جهت راهشان نداند. تیم ها با عملکرد به نسبت بالا از هدایت و مدیریت غیرمتمرکز برای رسیدن به هدف برخوردارند. رهبران می‌بایست هدف را تشریح و منابع لازم را برای رسیدن به آن فراهم و صرفاً بر کار اعضای تیم نظارت داشته باشند.

افزایش خلاقیت

افزایش خلاقیت در چگونه استارتاپ خود را بسازیم باعث شکوفایی استارتاپ نوپا می‌شود. در دنیای رقابتی مدام باید با نوآوری و خلاقیت از رقبا پیشی گرفت، بنابراین لازم است محیطی را برای اعضای تیم خود فراهم و خلاقیت آنها را تقویت کنید و اعضای تیم را برای ارائه طوفانی از ایده‌های خلاقانه برای موفقیت تیم تشویق کنید.

افزایش انگیز

انگیزه یکی از عوامل موثر موفقیت کسب‌وکارها به شمار می رود پس باید انگیزه اعضای تیم را به طور معمول تقویت و با ارائه پاداش این نوید را به اعضای تیم بدهید که موفقیت استارتاپ یعنی موفقیت تک‌تک اعضای تیم.

سخن پایانی

شرکت‌های استارتاپی به صورت تیمی دو تا چندنفره اداره می‌شوند به همین دلیل در شکست و موفقیت آن همه دخیل هستند. یک مدیر موفق قبل از هر چیزی باید مسئولیت هر یک از افراد را مشخص و هدف استارتاپ را تشریح و با افزایش بهره وری اعضای تیم از طریق ایجاد همدلی، صمیمت، احترام متقابل، مدیریت و ارتباطات و … موفقیت تیم استارتاپی را تضمین کنند که ما در این مقاله به برخی از موارد مهم در افزایش بهره وری اعضای تیم اشاره کوتاهی نمودیم که امیدواریم مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه سؤال، نظر و انتقاد با ما در استارتاپ استودیو اکتا تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *